Biblioteka

 Biblioteka Szkolna 2019/2020

Nauczyciel bibliotekarz – Pani Jolanta Puk

Polecamy:

https://wolnelektury.pl/

https://ursynoteka.pl/

https://ursynoteka.pl/index.php/placowki/

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 7. ul. Wasilkowskiego 7 (metro Imielin)

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 11 ul. Fanfarowa 19 (przyst. Bogatki)

Oddział dla Dzieci Wypożyczalni Nr 112 ul. Nugat 4

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 9 Barwna 8 ul. Barwna 8

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 60 ul. Na Uboczu 2 (metro Natolin)

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

w Szkole Podstawowej nr 313 im. Polskich Odkrywców w Warszawie

  1. Z Biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, personel szkoły oraz rodzice uczniów.
  2. Ze zgromadzonych w Bibliotece zbiorów można korzystać: wypożyczając je do domu lub przeglądać w czytelni (czasopisma, księgozbiór podręczny, albumy, atlasy, słowniki).
  3. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na miesiąc.
  4. Nie wolno przetrzymywać książek, ponieważ czekają na nie inni czytelnicy.
  5. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na stan książek i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi-bibliotekarzowi.
  6. Wypożyczanie podręczników, materiałów edukacyjnych określa załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
  7. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, musi odkupić taką samą książkę lub inną pozycję wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.
  8. Wypożyczone książki muszą być zwrócone na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego.
  9. W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest rozliczyć się z biblioteką, to jest oddać wszystkie wypożyczone książki, odkupić zgubione lub zniszczone.
  10. W Bibliotece obowiązuje kulturalne zachowanie, cisza, zakaz biegania oraz spożywania posiłków.
  11. W stosunku do osób nieprzestrzegających powyższych zasad zostaną wyciągnięte konsekwencje zgodnie z regulaminem porządkowym Szkoły.

LISTA LEKTUR DLA KLAS 1-3 ZGODNIE Z NOWA PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ:

Andersen H. CH. – „Baśnie”

Bednarek J. – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”

Brzechwa J. – „Brzechwa dzieciom”

Centkiewicz Cz. – „Zaczarowana zagroda”

Cichoń W. – „Cukierku, ty łobuzie!”

Frączak A. – „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”

Jaworczakowa M. – „Oto jest Kasia”

Kasdepke G. – „Detektyw Pozytywka”

Kołakowski L. – „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”

Kosmowska B. – „Dziewczynka z parku”

Kruger M. – „Karolcia”

Lindgren A. – „Dzieci z Bullerbyn”

Lofting H. – „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Pałasz M. – „Sposób na Elfa”

Papuzińska J. – „Asiunia”

Parlak D. – „Kapelusz Pani Wrony”

Pisarski R. – „O psie, który jeździł koleją”

Porazińska J. – „Pamiętnik Czarnego Noska”

Terlikowska M. – „Drzewo do samego nieba”

Tuwim J. – „ Wiersze dla dzieci”

Tylicka B. – „O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach”

Wawiłow D. – „Najpiękniejsze wiersze”

Wierzbicki Ł. – „Afryka Kazika”

Wierzbicki Ł. – „Dziadek i niedźwiadek”

LEKTURY DLA KL. IV-IV

Klasa IV

Lektura obowiązkowa: Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań) Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy) Joanna Olech, Dynastia Miziołków Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego Wybrane podania i legendy polskie; Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca: Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki Selma Lagerlöf, Cudowna podróż Sat-Okh, Biały mustang Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

Klasa V

Lektura obowiązkowa: Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje) Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni Bolesław Prus, Katarynka Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektura uzupełniająca: Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo Karol May, Winnetou Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa Bolesław Prus, Kamizelka Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera Wybór innych tekstów kultury.

Klasa VI

Lektura obowiązkowa: Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Ignacy Krasicki, wybrane bajki Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego) John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektura uzupełniająca: Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty) Kornel Makuszyński – wybrana powieść Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza Alfred Szklarski, wybrana powieść Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem Wybór innych tekstów kultury.

Klasa VII

Lektura obowiązkowa: Charles Dickens, Opowieść wigilijna Aleksander Fredro, Zemsta Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII Ignacy Krasicki, Żona modna Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski) Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik Stefan Żeromski, Siłaczka Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

Lektura uzupełniająca: Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze Helena Keller, Widzieć przez trzy dni Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty) Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty) Wybór innych tekstów kultury.

Klasa VIII

Lektura obowiązkowa: Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz Juliusz Słowacki, Balladyna Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę Stefan Żeromski, Syzyfowe prace Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektura uzupełniająca: Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) Suzanne Collins, Igrzyska śmierci Arkady Fiedler, Dywizjon 303 Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty) Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty) Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.

Złota Lista Książek do czytania dzieciom opracowana i polecana przez Fundację ABCXXI : „Cała Polska czyta dzieciom”

Wiek 4- 6 lat:

Wanda Chotomska – Wiersze; Pięciopsiaczki
Waclaw Ćtvrtek – O gajowym Chrobotku; Bajki z mchu i paproci
Iwona Czarkowska – Biuro zagubionych zabawek
Eva Janikovszky – Gdybym był dorosły
Grzegorz Janusz – Misiostwo świata
Małgorzata Musierowicz – Znajomi z zerówki
Renata Piątkowska – Na wszystko jest sposób #; Nie ma nudnych dni
Małgorzata Strzałkowska – Leśne Głupki; Wierszyki łamiące języki
Danuta Wawiłow – Wiersze
Max Velthuijs – Żabka i obcy

Wiek 6- 8 lat:

Heather Amery – Mity greckie dla najmłodszych
Marcin Brykczyński – Ni pies, ni wydra
Jan Brzechwa – Pchła Szachrajka; Szelmostwa Lisa Witalisa
Kamil Giżycki – Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego
Frances Hodgson Burnett – Mała księżniczka
Erich Kästner – 35 maja
W. Markowska, A. Milska – Baśnie z dalekich wysp i lądów
Joanna Papuzińska – Asiunia
Grey Owl – Przygody Sajo i małych bobrów
Małgorzata Strzałkowska – Rady nie od parady; Wiersze, że aż strach
Anne Westly – 8+2 i ciężarówka
Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Kosmita
Śpiewająca Lipka. Baśnie Słowian Zachodnich

Wiek 8-10 lat:

Paweł Beręsewicz – Czy wojna jest dla dziewczyn?; Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek
J. Canfield, M. i P. Hansen, I. Dunlap – Balsam dla duszy dziecka
Andrew Clements – Fryndel
Iwona Chmielewska – Pamiętnik Blumki
Andrzej Grabowski – Zenek i mrówki
Anna Kamieńska – Książka nad książkami
Eric Knight – Lassie, wróć!
Olga Masiuk – Lenka, Fryderyk i podróże
Anna Onichimowska – Dzień czekolady
Ida Pierelotkin – Ala Betka
Barbara Stenka – Masło przygodowe
Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz – Pamiętnik grzecznego psa

Wiek 10-12 lat:

Francesco d’Adamo – Iqbal
Paweł Beręsewicz – A niech to czykolada
Jerzy Niemczuk – Opowieść pod strasznym tytułem
Ferdynand Ossendowski – Słoń Birara
Magda Papuzińska – Wszystko jest możliwe
Katherine Paterson – Most do Terabithii
Katarzyna Pranić – Ela-Sanela
Eric Emmanuel Schmitt – Oskar i pani Róża; Dziecko Noego
Jerry Spinelli – Kraksa
Maciej Wojtyszko – seria o Brombie
Juliusz Verne – Tajemnicza wyspa; 20 tysięcy mil podwodnej żeglugi

Wiek 12-14 lat:

H. Jackson Brown, Jr. – Mały poradnik życia
J. Canfield, M.V. Hansen, K. Kirberger – Balsam dla duszy nastolatka
Barbara Kosmowska – Pozłacana rybka
Joanna Rudniańska – Kotka Brygidy
Katarzyna Ryrych – Wyspa mojej siostry
Marcin Szczygielski – Czarny Młyn
Dorota Terakowska – Córka czarownic
Anika Thor – Prawda czy wyzwanie
J.R.R. Tolkien – Władca pierścieni
Beata Wróblewska – Jabłko Apolejki[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]